Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi

Elektrik Faturası anormal derecede yüksek gelen kişiler Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi ile dağıtım şirketine müracat etmelidir. Bu sayede dağıtım şirketi öncelikle faturalama sisteminde bir olumsuzluk olup olmadığına dair inceleme yapacak, daha sonra da ölçümün yapıldığı saat üzerindeki değerleri tekrar kontrol edecektir. Ayrıca okumada personel hatası varsa faturadaki fazlalık faturanın düzeltilmesi veya başka bir muhasebesel yöntem ile yapılabilecektir.

Elektrik Faturasına itiraz nereye yapılır ?

Elektrik faturasına itirazlar şahsen ve dilekçe ile bağlı olunan elektrik dağıtım şirketine yapılır. İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakası ayrı şirketler tarafından elektrik dağıtımı yapılan bölgelerdir, kalan tüm şehirler için ayrı bir dağıtım şirketi bulunmaktadır. Bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketine şahsen müracat ederek itirazınızı sunabilirsiniz.

Elektrik Faturasına itiraz süresi ne kadardır ?

Şirketten şirkete değişiklik göstersede Ticaret Kanun hükümlerinde herhangi bir faturaya itiraz süresi 7 gün olarak belirtildiği için buna uymak yerinde olur. Elektrik faturasında bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya bariz bir hata varsa itirazınızı 7 gün içinde dağıtım şirketine yapınız.

Bu süre geçtikten sonra fatura borç olarak kaydedilir veya ödemeniz zorunludur diye düşünmeniz çok yerinde değildir. Sistem hatası , okuma hatası yada insan hatası ile çok yüksek tutarlar borçlandırılan tüketici bu borç ile ilgili itirazını yaparak düzeltilmesini isterse faturada bir hata varsa düzentilir ve yüksek tutarı ödemek zorunda kalmaz.

Fakat 7 günlük süreden sonra itiraz edildiğinde kimi durumlarda fazla tutarlı olan faturanın ödenmemesi halinde elektriğin borç sebepli kesilmesi yaşanabilmektedir. Bu sebeple elektrik faturalarında bir olağandışı yüksek fatura gelir ve itiraz edilmesi gerekirse 7 günü geçmeden tercihen 1 2 gün içinde müracat yapılması yerinde olur.

Elektrik Faturalarında sıklıkla yapılan hatalar

Elektrik faturaları aylık olarak elektrik idaresinin okuma görevlileri tarafından saatler incelenerek yada cihaz ile okunarak düzenlenmektedir. Bir önceki ayın kullanımını işaret eden saat değeri ile son okunan değer arası ilgili cari ayın kullanımı olarak faturalanmaktadır.

Eski tip saatlerde arabaların kilometre saati gibi sürekli yükselen bir sayı bulunur ve bu sayı okuma görevlisi tarafından elle kaydedilir, bu esnada okuma yada yazma hatası yapılırsa fatura olması gerekenden yüksek gözükür.

Elektronik saatlerde okuma hatası çok fazla olmasa da abonelerin karıştırılması durumu olabilmektedir, başka bir abonenin okuma değeri sizin saatinizin değeriymiş gibi okuma yapldığında sizin önceki okuma değeriniz çok daha gerieyse inanılmaz yüksek bir fark çıkar ve bu o ayın kullanımı olarak yorumlanır.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi
Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi

Bilgi : Genelikle en düşük tüketim bahar aylarında ve hava sıcaklığının 18 – 24 derece aralığında olduğu dönemlerde olmaktadır. En yüksek tüketim ise kış aylarında gereçekleşmektedir.

Hata olmayan durumlar nelerdir ?

Önceki ayın okuması ortalama 30 gün olması gerekirken rastlantısal olarak 25 gün olarak değerlendirilmiş ve cari ayın okuması da 35 gün sonra yapılmışsa geçen ayda 25 bu ayda 35 günlük tüketim olacağından arada %40 civarı bir tüketim farkı oluşabilir. Bu durumda 200 lira elektrik faturası ödeyen bir kişi geçen ay %20 eksik ile 160 lira ödeme yaptığında az kullanmışız diye yorumlar.

Fakat ilgili aya elindiğinde 35 gün %20 fazla bir tüketim göstererek 240 tl olarak faturalandığında ise geçen ay 160 geldi bu ay nasıl 240 gelir diye yorumlayabilmektedir. Burada okuma günlerinin değişkenliğinden kaynaklanan bir durum vardır ve bir hata değildir.

Bir elektrik faturası 25 bir elektrik faturası 35 günlüktür , tüketim günleri sayısı sebebi ile faturalar göreceli olarak yüksektir ama gerçek tüketimi yansıtmaktadır.

Elektrik faturalarının ilk okuma ile son okuma tarihleri arasında gün hesabı ile yorumlanması yerinde olur.

Özellikle soğuk havalarda ufo benzeri elektrikli ısıtıcıların kullanımının yapılması yazın ise klima kullanımı tüketimi etkileyebilmektedir. Günde 8 saat çalışan bir klima en az 50 – 80 tl , günde 8 saat kullanılan bir elektrikli ısıtıcı aylık minimum 100 tl tutarında fatura artışına sebep olabilir. Mevsim değişikliklerinde sıklıkla fatura tutarlarında dikkat çekici farklılıklar yaşanabilir.

Ayrıca fırın ve keetle gibi yüksek ısı gücü üreten mutfak aletleri ve çamaşır kurutucular , fön makineleri , ütüler gibi elektrik ile ısı üreten cihazlar yüksek tüketim yapan ürünlerdir. Bir fön makinesinin , fırının ve kettle ın evin kalanındaki tüm elektrikli aletlerin toplamından daha fazla enerji tüketimi yaptığının bilincinde kullanılmalıdır. En düşük ısı kaynağı doğalgaz kullanımı ile olmaktadır, su kaynatırken doğalgaz kullanmak 5 kat daha ekonomiktir.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi nasıl yazılır ?

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi Türkçe olarak dilbilgisi ve dilekçe yazım kurallarına uygun biçimde yazılmalıdır. Farklı dillerdeki dilekçeler özel kurumlar olsalar dahi resmi işlemlerde kullanılamayacağı için elektrik faturası itirazlarında kullanılamazlar.

Dilekçe yazımı ile alakalı genel kurallara dilekçe nasıl yazılır yazımızda yer verdik ve örnek bir dilekçe ile kolay anlamanızı sağlamaya gayret ettik, bu yazıyı okumanız faydalı olacaktır.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçeleri ilgili dağıtım şirketi müdürlük makamına hitaben yazılmalıdır. Dilekçe konusunda ise fatura tutarınıza itirazınızın olduğunu belirtir bir cümlelik bir açıklama yeterli olacaktır.

Dilekçenin açıklamalar kısmında abone bilgilerinize ve normal tüketiminiz ile gelecek fatura tutarları ile gelen fatura tutarı arasında olağan dışı bir fark olduğunu izah etmeniz yeterlidir. Son paragraf istem paragrafı olarak düşünülmeli ve saygılı bir ifade ile faturada yer alan hatanın düzeltilmesi talep edilmelidir.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi aşağıda verdiğimiz Elektrik Faturası İtiraz Dilekçe Örneği benzeri bir dilekçe olarak düzenlenerek dağıtım şirketi müdürlüklerine şahsen teslim edilebilir.

Dilekçe elyazısı bilgisayar yada daktilo ile yazılabilir. Bilgisayar ile düzenlemenize yardımcı olmak adına yazının sonunda word ve pdf dosya türlerinde Elektrik Faturası İtiraz Örnek Dilekçesi ni indirilebilir şekilde size sunacağız.
		

		........................................... Şirketi Müdürlüğüne 
		(ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ ÜNVANINI YUKARIDAKİ ALANA YAZINIZ)


	Dilekçe Konusu : Son dönem elektrik faturam ile ilgili itirazımın sunulmasından ibarettir.


	
	Şirketinizin ........................................ sözleşme ve  ......................... müşteri numaralı abonesiyim. ...................................................................................................................................... Adresine bağlı olarak kullanmakta olduğum hizmetiniz ile ilgili aylık tüketim faturalarını düzenli olarak ödemekteyim.

	Fakat ............... Yılı ................. Ayına ait olan ................ ilk okuma ...................... son okuma tarihli .................................................. numaralı faturamda olağan dışı bir tüketim değeri ve ödeme tutarı gözlemlemekteyim.

	Normal şartlar altında son 6 aylık elektrik tüketim faturalarımın tutarları .......................... ile ....................  arasındadır ve ortalaması ................. tutarındadır. Yukarıda belirttiğim fatura tutarı bu tutarların yaklaşık 15 16 katına karşılık gelmektedir. Hiçbir hesaplama veya gerçek tüketim ile bir hanede bu kadar aylık tüketimin olması gerçekçi ve mümkün değildir. Faturada bir maddi , sistemsel veya insan hatası bulunmasından başka bu yüksek değere dair bir açıklama akla gelmemektedir.

	Yukarıda belirtmiş olduğum fatura ile ilgili itirazımın işleme alınmasını , kurumunuz tarafında yapılan hatanın düzeltilmesini , hatalı fatura tutarının düzeltilmesini , hatalı faturanın tahsil şartının uygulanmamasını, son ödeme tarihinin itiraz kapatılana kadar uygulanmamasını, bu fatura sebepli elektriğimin kesilmemesini , kesilirse kurumunuzca başvuruya gerek olmaksızın açılmasını , itirazım ile ilgili neticenin tarafıma bildirilmesini saygılarım ile arz ve talep ederim.						
							Tarih : 
	
							İsim Soyisim : 

							İmza :Ek : 
İtiraz Konusu Fatura Fotokopisi
	

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan Elektrik Piyasası Tarifeler Listesi sayfasını inceleyerek elektrik tarifeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-0-1/tarifeler


Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesi Konusunda İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Scroll to Top