Çevre Mühendisleri Odası Dilekçe Örneği

Çevre Mühendisleri Odası Dilekçe Örneği Çevre Mühendisleri Odasına yapılacak yazılı başvurular için dilekçe örneğidir. Çevre Mühendisleri Odası Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı olarak faaliyet göstermekte olan bir meslek odasıdır ve kamu kurumu statüsündedir.

Çevre Mühendisliği Mesleği mensuplarının faaliyet gösterebilmek için kayıt oldukları meslek odası olan Çevre Mühendisleri Odası yurt genelinde çok sayıda şube ve temsilciliklere sahiptir, 1992 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olan Çevre Mühendisleri odasının temel prensibi Çevre Mühendisliği mesleğinin yurt genelinde icrasının kamu adına denetlenmesi ve meslek standartlarının uygulanması ve genişletilmesinin temin edilmesidir.

Çevre Mühendisleri Odası Adres ve İletişim Bilgileri

ÇMO Merkez Adresi: Hatay 2 Sokak No 24 / 17 ÇANKAYA / ANKARA

Telefonu : +90 312 419 80 71

Websitesi : https://cmo.org.tr/

İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Büyük Parmakkapı Sk No 14 / 3 BEYOĞLU / İSTANBUL
+90 212 245 89 15

İzmir Şubesi
Mustafa Münir Birsel Sokak No 6 / 1 Akademi Apt Kat 3 Daire 10 ALSANCAK / İZMİR
+90 232 464 00 22

Adana Şubesi
Reşatbey Mahallesi 62006 Sokak Görmüş Apt. No 13 / 3 SEYHAN / ADANA
+90 322 458 55 45

Antalya Şubesi
Meltem Mahallesi Meltem Caddesi Batıkent Sitesi A BLok Kat 2 Daire 3 MURATPAŞA / ANTALYA
+90 242 322 32 56

Denizli Temsilciliği
15 Mayıs Mahallesi 559/1 Sokak No 2 PAMUKKALE / DENİZLİ
+90 258 264 59 29

Diyarbakır Şubesi
Ekinciler Caddesi Kışla Sokak Kısmet 2 Apt Kat 2 Daire 5 YENİŞEHİR / DİYARBAKIR
+90 539 857 59 22

Gaziantep Şubesi
İncirlipınar Mah Prof Muammer Aksoy Bulvarı Prestij İş Merkezi Kat 2 No 20 ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP
+90 530 179 13 87

Kocaeli Şubesi
Körfez Mahallesi Yüre Rıfat Sokak No 67 / 1 İZMİT / KOCAELİ
+90 262 323 62 73

Mersin Şubesi
İnönü Mahallesi 1402 Sokak Tokatlı Apt No 19/1 POZCU / MERSİN
+90 324 328 93 03

Samsun Şubesi
Zafer Mahallesi İstiklal Caddesi Tezel Apartmanı No 107/8 İLKADIM / SAMSUN
+90 362 431 01 80

Aydın Temsilciliği
Güzel Hisar Mahallesi Kıbrıs Caddesi No 84 / A MERKEZ / AYDIN
+90 532 670 75 50

Trakya Bölge Temsilciliği
Muhittin Mahallesi Omurtak Caddesi Vakıf İş Merkezi Kat 5 No 521 ÇORLU / TEKİRDAĞ
+90 282 653 00 63

Çevre Mühendisleri Odasına dilekçe nasıl yazılır ?

Çevre Mühendisleri Odası Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine TMMOB a bağlı olarak faaliyet gösteren ve Çevre Mühendisliği Mesleğinin icrasından sorumlu meslek odasıdır ve mevzuat gereği kamu kurumu statüsünde faaliyet göstermekte olan bir meslek odasıdır.

Resmi Kurum statüsünde olduğundan yazılacak tüm dilekçelerin de resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun biçimde kaleme alınması zorunludur, kısaca hatırlatmak gerekirse;

Dilekçeler yalnızca Türkçe olarak Türkçe latin harfler ile yazılabilir, farklı dil ve karakterler ile yazılan dilekçeler işlem görmez ve ayrıca Türk dili ve dilbilgisi kurallarına uygun metinlerin beklendiği unutulmamalıdır. Ayrıca yazım yaparken kısa net kolay anlaşılır cümlelerden oluşan kısa paragraflar halinde dilekçe metni sunulması beklenmektedir.

Dilekçeler boş temiz çizgisiz beyaz A4 kağıtların bir yüzü kullanılarak yazılmalıdır, metin siyah kalıcı hızlı kuruyan ve bulaşmayan mürekkep kullanılarak yazılmalıdır. Yazı elyazısı ve her çeşit baskı sistemi ile yazılabilir. Isı ve nemden etkilenmeyen mürekkep ve kağıt kullanılmalıdır. Makul boyutta genel kullanımdaki yazı tipleri tercih edilmelidir. Dilekçe ıslak imzalı olarak şahsen sunulmalıdır.

Dilekçe yazımına hitap makamı ile başlanır “Çevre Mühendisleri Odası Başkanlığına” veya bir şube yada temsilciliğe başvuruluyorsa “Çevre Mühendisleri Odası ……………… Şubesi Müdürlüğüne” hitap şekli makuldür.

Daha sonra Evrak Kayıt Numarası başlığı kullanılabilir, odanın dilekçenize vereceği evrak kayıt numarasının not alınması için kullanılabilir. Belge no başlığı da kendi belge yönetim sisteminiz varsa burada kendi kurumunuzda belge kaydı için kullandığınız belge numaranızı sunabilirsiniz.

Daha sonra tavsiye edilen başlık dilekçe konusudur, bu bilgi dilekçenin hangi maksat ile sunulduğunun bir cümle ile özetlenmesi olarak düşünülmelidir.

Başlıkların ardından dilekçe metin bölümü gelir ve burada makul anlaşılır ve bir akış içeren paragraflar biçiminde başvuru sebebinizi , gerekçe ve dayanaklarınızı , gerekli bilgileri ve başvurunun izahını , belge atıfları detay bilgileri sunduktan sonra son paragrafta istemlerinizi açık ve anlaşılır biçimde kaleme alınız ve ıslak imzalı olarak kuruma sununuz.

Çevre Mühendisleri Odasına tüm resmi kurumlarda olduğu gibi dilekçe sahibi şahsen ve ıslak imzalı olarak dilekçe sunabilir, üçüncü kişileri temsilen dilekçe sunulabilmesi aşağıdaki şartlar ile mümkündür; 18 yaşından küçükleri velileri, vasi kayyım ve temsilci atanan kişileri temsilcileri , tüm tüzel kişileri yasal yetkilileri temsil edebilir. Tüm temsilen başvurularda temsil yetkisini gösterir resmi belge veya vekaletname sunulması şarttır.

Çevre Mühendisleri Odası Dilekçe Örneği

Aşağıda Çevre Mühendisleri Odasına veya Şubesine başvuruda kullanabileceğiniz örnek şablon bir dilekçe yer almaktadır, birinci sayfada mezun olduktan sonra oda kaydı için müracat eden bir bireysel başvuru dilekçesi ve ikinci sayfada da boş şablon bir dilekçe yer almaktadır.

İhtiyacınıza göre yukarıda izah olunan biçimde düzenleyerek odaya veya şubesine ıslak imzalı olarak şahsen müracat edebilirsiniz.

Başvurularınız ile ilgili tüm sorumluluğun tarafınızda olduğunu ve gerekli mevzuat araştırması yaparak başvuru yapmanızın makul olduğunu hatırlatırız.
Çevre Mühendisleri Odası Başkanlığına


Dilekçe Konusu : Oda kayıt başvurumun sunulmasından ibarettir.	................. Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden .............. tarihinde mezun oldum. Mezuniyetimi tescil eden .................... numaları diploma fotokopisi dilekçe ekinde tarafınıza sunulmuştur.

	TMMOB ve sair mevzuatı gereği Çevre Mühendisliği eğitimi alan kişilerin odanıza bağlı olarak mesleki faaliyetleri icra etmeleri gerekmektedir, iş bu sebep ile kurumuza yazılı müracat etme zaruretim hasıl olmuştur.

	Mesleğimi uzaktan çalışma yöntemi ile sürdürmekte olduğumdan ikamet adresimin aynı zamanda mesleki faaliyet adresim olacağını bilgilerinize sunarım. Oda kaydı için gerekli bilgiler aşağıda başlıklar halinde bilgilerinize sunulmuştur.

	İsim Soyisim : 
	TC Kimlik Numarası : 
	Anne Adı : 
	Baba Adı :
	Doğum Yeri : 
	Doğum Tarihi :
	Nüfusa Kayıtlı İl / İlçe : 
	Üniversite : 
	Fakülte : 
	Bölüm : 
	Mezuniyet Tarihi : 
	Diploma No : 


	Oda kaydımın yapılmasını ve oda kaydımı gösterir resmi belgenin tarafıma sunulması için gereğini saygılarım ile arz ederim.


							Tarih :
							
							İsim Soyisim : 
			
							İmza :

EKLER :
1-Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Fotokopisi
2-Lisans Diploma Fotokopisi 


Çevre Mühendisleri Odası Başkanlığına / ....................... Şubesi Müdürlüğüne 


Evrak Kayıt Numarası : 

Belge No : 

Dilekçe Konusu : 


	
	Yukarıda izah olunan istemlerim ile ilgili gereğini saygılarım ile arz ederim.

							Tarih :
							
							İsim Soyisim : 
			
							İmza :

EKLER :
1-
2-
3-
 Scroll to Top