Çalışma Muafiyet İzin Belgesi

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi Covid19 Pandemisi sebebi ile sokağa çıkma kısıtlamasının geçerli olduğu gün veya saatlerde görevi sebebi ile çalışmak durumunda olan Türk Vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına müracat ederek alabilecekleri Resmi Statüde bir izin belgesidir.

Yalnız Çalışma Muafiyet İzin Belgesi nin yalnızca ikametinden görevli olduğu işyerine gitmeye ve dönmeye yada görevi sebebi ile ulaşım sağlıyorsa yalnızca görevi ile ilgili noktalara ulaşım sağlamaya izin verdiği unutulmamalıdır. Yani izin belgesi alan kişi yalnızca evden işe işten de eve dönebileceği kadar ve görevi sebebi ile gideceği noktalara gidip geleceği kadar seyahat özgürlüğüne sahiptir. Çalışma Muafiyet İzin Belgesi sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyet sağlamamaktadır, yalnızca görevini yerine getirebilecek sınırda iş ile alakalı ulaşım yapabilmeye olanak sağlamaktadır.

Covid19 pandemisi ile ilgili tam kapanma yalnızca dönemsel bir çözümdür, bireysel önlemler ve aşılama olmadan bu salğının kesinlikle bitme şansı yoktur. Covid19 Kişisel Tedbirler kesinlikle aksatmadan tam kapanma süresince ve sonrasında ciddiyetle sürdürülmelidir.

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi neden alınır ?

Ulaşım İzin Belgesi sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olduğunu kamu görevlilerine belgelemek amacı ile alınır. Alınması ve bulundurulması zorunludur. Emniyet Güçlerinin muafiyet sorgulama gibi bir şansı yoktur, muaf olan kişi seyahat halindeyse ve kendisine sorulması halinde izin belgesini beyan etmek zorundadır.

Daha önceki düzenlemelerde işveren tarafından dilekçe olarak düzenlenen belgeler yeterliyken son yönetmelikte Edevlet üzerinden resmi izin belgesi alınması zorunlu olmuş durumdadır, işveren tarafından düzenlenen belgeler , beyanlar veya sağlanan SGK Vergi Levhası görev yazısı vb belgelerin hiçbirinin artık hükmü yoktur.

Edevlet üzerinden Muafiyet İzin Belgesi alınması ve taşınması zorunludur.

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi ulaşımda hangi serbestliği sağlar ?

İzin belgesi çalışan kişinin işyerine ulaşmasına ve işyerinden ikamet adresine dönüşündeki ulaşımı sınırında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmasını sağlar. Fakat bu muafiyet işyerinin çalışma saatleri ve makul ulaşım süresi kadar bir muafiyet sağlamaktadır.

Ayrıca görevi sebebi ile mesaisi dahilinde ulaşım yapmak durumunda olan kişilerin de ulaşımları muafiyet kapsamındadır.

Yalnız sınırın bu çerçevede olduğu unutulmamalıdır, izin belgesi olan kişi mesai süresi dahilinde ve görevi ile ilgili ulaşım sağlayabilmektedir. Kişisel ve iş ile alakalı ulaşımın tamamı yine yasak kapsamındadır.

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi ulaşımda hangi serbestliği sağlamaz ?

Çalışan kişi izin belgesi ile canı nereyi isterse oraya gitme konusunda serbestliğe sahip değildir. Yalnızca konutundan işyerine ulaşım ve geri dönüşü ve iş ile alakalı ulaşımı için muafiyet vardır , bunun dışında hiçbir muafiyet bulunmamaktadır.

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi
Çalışma Muafiyet İzin Belgesi

Güncel Sokağa Çıkma Kısıtlaması hangi sürelerde geçerlidir ?

29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan başlayarak 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar tam kapanma uygulaması yapılmaktadır. Yani hiçbir Türk Vatandaşı kabul edilen bir gerekçesi olmadan konutundan ayrılmamalıdır. Tam kapsamlı bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulamaya alınmıştır.

Tam Kapanma süresinde Kimler sokağa çıkabilir ?

Acil sağlık durumlarında hastaneye ulaşım için hasta ve bir yakını konutundan çıkarak acil müdahale için en yakın hastanelere seyahat edebilirler.

Randevusu bulunan muayene veya ameliyat gibi sağlık konusunda ulaşım yapması gereken kişiler.

Ulaşım Muafiyet İzin Belgesi ni Edevlet üzerinden alan , üzerinde bulunduran , işyerine yada evine doğru ulaşım yapan yada görevi sebebi ile mesai saatlerinde ulaşım yapan kişiler.

Yetkilendirilmiş veya nöbetçi kamu görevlileri.

Sağlık mensupları ve tüm hastane görevlileri.

TBMM mensupları ve görevlileri.

24 saat faaliyet gösteren resmi kurumlarda görevli memurlar Havalimanı , liman , sınır kapıları ,karayolları , yaşlı bakım ve huzurevleri , rehabilitasyon merkezleri , hastaneler , PTT , Din görevlileri , Acil Çağrı Merkezleri , Vefa Birimleri , İl İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli , Göç İdaresi , Kızılay , AFAD , Tüm sağlık mensupları , Veterinerler, Kızılaya bağış için giden kişiler , Tıbbi malzeme üretiminde dağıtımında görevlileri, İlaç Üretim dağıtım depo görevlileri , Eczacılar ve eczane personeli , Yurtiçi Yurtdışı taşımacılık lojistik sektöründe görev alanlar , Otel ve Konaklama yeri çalışanları , Hayvan barınakları ve hayvan çiftlikleri , Hayvan besleme grubu üyeleri , Basın Yayın basım dağıtım ve yayın görevlileri , akaryakıt istasyonları , lastik bayileri , sebze meyve su ürünleri toptancı halleri , gıda toptancıları , ekmek fırınları ve dağıtım ekipleri , cenaze işleri görevlileri , cenazesi olan 1. derece yakınları , telekomünikasyon servis ekipleri , su doğalgaz elektrik üretim dağıtım ulaştırma konusunda faaliyette olanlar, toplu ulaşım aracı sürücüleri , Yurt pansiyon şantiye gibi toplu konaklanan yerlerdeki hizmet personelleri , özel güvenlik görevlileri , iş yeri hekimleri , refakatçiler , özel gereksinimi olan kişilerin veli yada vasileri , müsabakası olan milli sporcular , seyircisiz müsabakalarda oynayacak sporcular , banka görevlileri , büyük kurumların bilgi işlem ekipleri , ösym sınav görevlisi denetmen ve sınava girecek kişiler , sınava girecek kişilerin yalnızca bir yakını , şehirlerarası yollardaki dinlenme tesisi görevlileri , Resmi bir işlemi olan avukatlar , araç muayene istasyonu personelleri , sürücü belgesi sınavları ve eğitimleri ve sınava girecek kişiler , İşyeri kodu muafiyet kapsamında olan işletmelerin personelleri , paket servis yapan gıda işletmelerinin personelleri.

Tam kapanma süresinde özel sektörde çalışanlar Çalışma Muafiyet İzin Belgesi üzerlerinde bulundurmak , kamu görevlileri resmi kimliklerini üzerlerinde bulundurmak ve görevleri ile ilgili ulaşım yapmak kaydı ile sokağa çıkma kısıtlamasından görevleri süresi ile sınırlı olarak muaf olmaktadır.

Çalışma Muafiyet İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Edevlet üzerinden yapıldığı için edevlete giriş yapılır ve İçişleri Bakanlığı Elektronik Hizmetler Sayfasına geçiş yapılır. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-bakanligi

Burada E-Başvuru Seçimi yapılır, aşağıdaki görselde kırmızı işaretlidir.

E-Başvuru seçeneği seçildiğinde ilk seçenek olan Başvuru Türünde Çalışma Belgesi İzin İşlemleri seçeneği seçilidir. Alt Başvuru Türü olarak da Çalışma Muafiyet İzin Belgesi Verilmesi seçimi yapılarak Devam Et seçeneğine tıklanır.

Daha sonraki ekran bilgi giriş ekranıdır, burada iletişim adresi Resmi İkamet adresiniz olarak gözükmektedir, bu güncel değilse ikamet ettiğiniz yani yaşama alanı olarak kullandığınız adresi yazınız. Eposta Adesiniz, Cep Telefonu numaranızı yazınız.

Başvuru metnini değiştirmenize gerek yoktur, “İlgili Genelge Kapsamında Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Tutulan İş Yerime Gitmek Üzere Aşağıda Belirttiğim Gün ve Saat Aralığında İzinli Sayılamak İstiyorum.” metni güzel yazılmıştır ve fazlası ile yeterli bir açıklama sunmaktadır. Şuan bulunduğunuz adres bilgileri ikamet adresinizden farklı biryerde kısıtlama süresince ikamet edecekseniz doldurmanız gereken bir alandır, kendi ikamet adresinizde bulunuyorsanız aynı adresi yazınız. il ve ilçe seçiminden sonra alttaki onay kutusuna büyük harfle EVET yazdıktan sonra başvur a basınız.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı entegrasyonları ile gerekli sorgulamaları yaparak muafiyet kapsamında bir göreviniz bulunuyor ise elektronik ortamda Çalışma Muafiyet İzin Belgesi hazırlayacaktır ve başvuru durumu yine aynı E-başvuru sayfası altındaki başvurularım kısmında görüntülenecektir. Başvuru durumunuzu da buradan takip edebilirsiniz.

Tamamlanan başvurular ile ilgili düzenlenen Çalışma Muafiyet İzin Belgesi PDF dosya türünde buradan indirilebilir durumda bulunacaktır. Dosya olarak indirmeyi ve çıktı alarak yanınızda taşımayı unutmayınız.

Çıktı olarak bulunmuyorsa cep telefonunuzdan beyan edebilir durumda olmanız gerektiğini unutmayınız.

Ayrıca herkesin güncel olan ve karantina durumu bulunmayan bir HES kodu beyan etmesi zorunludur.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı EDevlet Hizmetleri E-Başvuru sayfası üzerinden Çalışma Muafiyet İzin Belgesi başvuru sayfası erişim linki: https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=Basvuru

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı 29 Nisan – 14 Mayıs 2021 dönemi tam kapanma ve sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yayınlanan resmi genelge erişim linki : https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-tam-kapanma-tedbirleri-genelgesi-gonderildi

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Edevlet Hizmetleri yapılan E-başvuru ile Çalışma Muafiyet izin Belgesi ve diğer belgelerin başvuru durumlarının takip ekranı erişim linki : https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?basvurudurum=Goster

Scroll to Top