BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi

BES Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı bireysel emeklilik sistemine zorunlu katılım ile dahil olduktan sonra bireysel emeklilikten faydalanmama kararı alan kişilere tanınan bir haktır. Yani bireysel emekliliğe zorunlu katılım ile dahil edilen kişilerin cayma hakkı vardır ve cayma süresi 2 aydır. Bu süre içerisinde cayma hakkını kullanan kişilere yaptıkları ödemeler hiçbir kesinti olmadan geri ödenir ve sistemden çıkmış olurlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi tüm dünyada uygulanan ve Türkiyede son yıllarda belirli çalışan sayısından fazla çalışanı olan şirketlere ve bu şirketlerin çalışanlarına zorunlu hale gelen bir maddi emeklilik sistemidir. Genel prensibi çalışanın her ay gelirinden belirli bir kısmını prim olarak ödemesi ve bu ödenen primlerin belirli finans araçlarına yatırılarak kişinin yaşlılığındaki emekli hayatında maddi kaynak olarak kullanmasıdır.

Devlet tarafından zorunlu tutulmasının sebebi emeklilerin yaşam şartlarındaki iyileşmenin sağlanabilmesi ve çalışma hayatındaki insanların emeklilik dönemleri için birikime teşvik edilmesidir. Her yasak ve zorunluluk tabi olanları genellikle mutsuz eder ve son dönemde ortaya çıkan zorunlu bireysel emeklilik de insanları çok memnun etmemiştir. Geçim sıkıntısı ile uğraşırken gelirinin belirli bir kısmını emekliliği için tasarruf etmek büyük bir kesimi memnun etmemektedir. Aslında belirli bir gelir üstü için makul ve mantıklı iken zaten geçim zorluğu içerisindeki kişilerin emeklilik için zorlanması pekte makul bir yaklaşım değildir.

Yalnız kamu yöneticilerinin son derece başarılı olan bir başka uygulaması daha vardır, bireysel emekliliğe katılan ve ayrılmayan çalışanlara belirli kriterlere göre %25 devlet katkısı sağlanması olağanüstü faydaları olan bir düşünce ve hizmettir. Bu kararı alanları canı gönülden tebrik ediyoruz. Dünyada ekonomisi çok gelişmiş ülkelerin bile finansmanını üstlenmek istemeyeceği böyle büyük bir katkıyı ülkemiz bireylerin emeklilik hayatları için birikim yapmalarını teşvik etmek için sunmaktadır ve günümüz ekonomik şartlarında kişilerin birikimlerine eklenen %25 , bileşik getirisi ile beraber değerlendirildiğinde emeklilik kazanımlarına çok büyük etki sağlamaktadır.

Zorunlu katılıma makul yaklaşmayan kişiler bu katkının faydasını tam olarak anladıkları zaman gerçekten önemli , gerekli ve faydalı bir hizmet olduğunun bilincinde olacaklardır.

Bireysel Emeklilik Sistemleri aynı zamanda katılımcısına birikimini yönetme imkanı da varmektedir, finans bankacılık ve sigortacılık konusunda eğitimli ve deneyimli kişilerin yönetiminde ve devlet denetiminde olan bireysel emeklilik fonları çok çeşitli finans piyasalarına bağlı olan çeşitliliğe sahiptir, genel olarak kişilerin risk algısına göre borsa altın yatırım fonu devlet tahvili gibi bileşenleri içerir yada bunları belirli oranlarda kümile olarak içerebilir. Genel getiri performanslarına bakıldığında bireysel emeklilik fonları yatırım fonlarına göre çok daha avantajlı getiriler de sunmaktadır.

Tüm bu sebepleri birlikte değerlendirdiğinizde bireysel emeklilik eğer maddi olarak çok zorlanmayacaksanız en iyi para biriktirme ve emekliliğinizi güvence altına alma yöntemidir. Hiçbir yatırım aracı bireysel emeklilik kadar avantajlı olamaz çünki kriterleri sağlayan kişilerin yatırdığı 4 liraya karşılık devlet de 1 lira katkı sunmaktadır. Bu da dahil edilerek getiri değerlendirildiğide hiçbir alternatifin bireysel emeklilik kadar iyi bir getiri sunma ihtimali yoktur.

Yukarıdaki açıklamaları bireysel emekliliğin faydalarını tekrar gözden geçirmeniz ve cayma kararınızı bir kez daha düşünmeniz maksadı ile paylaşmış bulunuyoruz, yazımızın kalanında BES Bireysel Emeklilik Cayma işlemi hakkında bilgi vereceğiz ve BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi örneğini sizinle paylaşacağız.

BES Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı tüm bireysel emeklilik katılımcılarının hakkıdır, zorunlu katılım ile şirketlerinin müracatları ile sisteme katılan kişilerin bireysel emeklilik sistemine kayıtları tamamlandıktan ve kendilerine bildirim yapıldıktan sonra cayma haklarını kullanmak için iki aylık süreleri vardır. Bu süre içerisinde BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi ile müracat ettiklerinde bireysel emeklilik ödemeleri iade edilir ve yeni ödeme yapılmaz. Bu süre sonrasında cayma hakkı yoktur ve bireysel emeklilik sisteminden çıkış işlemi yapılabilir, bu işlemin çeşitli kesintileri vardır.

BES Bireysel Emeklilik Cayma işlemi için aşağıda paylaşmış olduğumuz metin benzeri bir BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesinin bireysel emeklilik sistemi sağlayan şirket müdürlüğü makamına yazılması , merkez yada şubesine şahsen teslimi veya kargo kurye ptt yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Şirketlerin uygulamaları değişkendir, bazı şirketler taranmış belge de kabul edebilmektedir. Bazıları telefondan sesli işlem yaptırmakta, bazıları sms ile işlem yapabilmekte , bazıları ise yazılı beyan talep etmekte, bazıları ise internet şubesi yada mobil işlem ile başvuru alabilmektedir.

Cayma işlemi yapmadan bireysel emeklilik şirketinin çağrı merkezinden cayma işlemi prosedürü ile ilgili bilgi alınız ve BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi sunmanız gerekliyse aşağıdaki BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi Örneğini düzenleyerek kullanabilirsiniz.

Yazımızın sonunda bireysel emeklilik sistemi ile ilgili Edevlet hizmetlerinin erişim linklerini sizinle paylaşacağız, incelemeniz faydalı olacaktır.

BES Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi

		................................... Müdürlüğüne

	
	İsim Soyisim : 

	Tc Kimlik No : 

	Adres : 

	Telefon : 

	Eposta : 

	BES Poliçe Numarası : 	
	Yukarıda bilgilerini sunmuş olduğum bireysel emeklilik sistemi müşterinizim,  Gördüğüm lüzum üzerine cayma hakkımı kullanmak istemekteyim. 

	Bireysel emeklilik poliçemin cayma hakkı ile kesintisiz olarak kapatılması , yatırmış olduğum tutarların aşağıda bilgilerini sunduğum hesaba yapılmasını, herhangi bir ödeme aracından yeni bir tahsilat yapılmaması için gereğini saygılarım ile arz ve talep ederim.

		Kişisel Banka Hesabı Bilgilerim : 

	Hesap Sahibi : 

	Banka Ünvanı : 

	Şube ve Şube Kodu : 

	Hesap No : 

	IBAN :								Tarih : 

								İsim Soyisim :

								İmza : 

Emeliklik Gözetim Merkezi Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama Edevlet Erişim Sayfası : https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama

Takasbank Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri Edevlet Sayfası : https://www.turkiye.gov.tr/takasbank-bireysel-emeklilik-islemleri

Scroll to Top