Berlin Büyükelçiliği Dilekçe Örneği

Berlin Büyükelçiliği Dilekçe Örneği Berlin Büyükelçiliğine yazılı başvuru yaparken kullanabileceğiniz dilekçe örneği dir. Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Almanya Federal Cumhuriyetinin Başkenti olan Berlinde bulunan ve Almanya içerisindeki en üst temsil makamımızdır.

Berlin Büyükelçiliği içerisinde tüm büyükelçilik işlemlerine ek olarak Basın Müşavirliği , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği , Din Hizmetleri Müşavirliği , Eğitim Müşavirliği , Hazine ve Maliye Müşavirliği , İçişleri Müşavirliği , Kültür Tanıtma Müşavirliği , Silahlı Kuvvetler Müşavirliği ve Ticaret Müşavirliği de bulunmaktadır.

Berlin Şehrinde Büyükelçiliğe ek olarak Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkanlosluğu da hizmet vermektedir. Belirli hizmetlerin Berlin Başkonsolosluğunda veriliyor olabileceğini unutmayınız.

Berlin Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Adresi : Tiergartenstr. 19-21 10785 BERLIN DEUTSCHLAND

Telefonu : +49 30 275 850

Acil Durum Telefonu : +49 177 577 34 29

Faks Numarası : +49 30 275 909 15

Websitesi : http://berlin.be.mfa.gov.tr/

Eposta Adresi : botschaft.berlin@mfa.gov.tr

Berlin Büyükelçiliğine dilekçe nasıl yazılır ?

TC Berlin Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir yabancı ülke temsilciliğidir ve resmi kurumdur. Bu sebeple yazılacak dilekçelerin resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun biçimde kaleme alınması gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse;

Dilekçeler yalnızca Türkçe olarak Türkçe Latin harfleri ile kaleme alınabilir, yabancı dilde dilekçeler kabul edilmez. Yalnızca Almanya Federal Cumhuriyeti makamlarınca verilen resmi belgeler Almanca olarak dilekçeye ekli belge olarak sunulabilir.

Dilekçe boş temiz çizgisiz beyaz A4 kağıtların bir yüzü kullanılarak siyah yazı rengi ile yazılabilir. Dilekçeler sunan kişinin ismi ve ıslak imzası ile şahsen sunulabilir.

Dilekçe metni oluşturulurken hitap makamı , dilekçe konusu , dilekçe metni , tarih , dilekçe sahibinin adı soyadı ve ıslak imzası ile resmi dilekçe adını alır. Hitap makamı olarak “Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliğine” hitabı makuldür. Dilekçe konusu olarak başvuru sebebinizi bir cümle ile özetlemeniz yeterlidir.

Dilekçe metni anlaşılır ve makul bir konu akışı içeren paragraflara bölünmüş düz yazı olarak kaleme alınmalıdır. Başvuru sebebinizin izahı , gerekçe ve dayanakların sunulması , gerekli detay bilgilerin sunulması , belge atıfları ve gerekli ek bilgilerin sunulması , taleplerin sunulması sıralaması ile makul bir metin oluşturulabilir.

Dilekçe sonunda tarih , isim soyisim ve ıslak imza ile dilekçe tamamlanır. İmzasız dilekçeler işlem görmez.

Başvuru yaparken Berlin Büyükelçiliğinin yalnızca mevzuata uygun ve kendi görev konusundaki dilekçeleri işleme alacağını , görev konusunda olmayan veya mevzuata uygun olmayan dilekçeleri işleme almayacağını unutmayınız.

Normalde dilekçeler şahsen sunulur , dilekçelerin temsilen sunulması net şartlara bağlıdır. 18 yaşından küçüklerin velileri evladını temsilen başvuru yapabilir. Vasi , Kayyım yada temsilci atanan kişileri temsilcileri temsil edebilir. Tüm tüzel kişileri yasal yetkilileri temsil edebilir. Vefat eden kişileri 1. derece yakınları temsil edebilir. Bunun dışında temsilen başvuru için noter vekaletnamesi gerekmektedir. Veli temsilinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı fotokopisi veya farklı ülke vatandaşı ise ilgili ülke kimliği ve pasaportu ibrazı gereklidir. Temsilen başvurularda temsil yetkisini gösterir belge ibrazı zorunludur ve temsil edilen kişinin kimlik ve pasaportu işleme göre talep edilmektedir.

Menkul , Gayrımenkul ve Tapu işleri gibi mali servet satışı devri vb işleri için ve bu konudaki vekaletler için güncel vesikalık fotoğraf talep edileceğini unutmayınız.

Berlin Büyükelçiliği Dilekçe Örneği

Berlin Büyükelçiliği Dilekçe Örneği aşağıda sunulmuştur, genel çerçeve olarak sunulan aşağıdaki metni ihtiyacınıza göre düzenleyerek Berlin Büyükelçiliğine yapacağınız yazılı başvurularda kullanabilirsiniz.

Yazının hemen altında word ve pdf indirilebilir dosya olarak da mevcuttur.
Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliğine


Dilekçe Konusu : 
	Yukarıda izah ettiğim istemlerim ile ilgili gereğini saygılarım ile arz ederim.


Tc Kimlik No : 
İsim Soyisim :
Anne Adı : 
Baba Adı : 
Doğum Tarihi : 
Doğum Yeri : 
Resmi İkamet Adresi  :
Telefon : 
Cep Telefonu :
Eposta Adresi  :
							Tarih :
							İsim Soyisim : 
							İmza : Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk Hizmetleri Web Sitesi : https://www.konsolosluk.gov.tr/

Scroll to Top