Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi

Belediye hizmet bölgelerinde yer almakta olan köpekler ile ilgili şikayetler ve zorluk içindeki sokak hayvanları ile ilgili istekekler Belediye Başkanlık makamlarına veya Veteriner İşleri Müdürlüklerine yapılmalıdır. Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi Örneği yazımız içerisinde mevcuttur.

Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi sokakta yaşayan köpeklerin saldırganlık, bulaşıcı hastalık gibi durumlarında yapılmalıdır. Sokak hayvanları birer canlıdır ve aslında onların yaşam alanları üzerinde bizler işgalci konumundayız. Ayrıca yasalar gereği devlet kurumları da saldırganlık , bulaşıcı hastalık gibi toplum sağlığını ve güvenliğini etkileyecek konular dışında sokak hayvanlarına müdahalede bulunamazlar, yalnızca yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilirler , sağlık kontrollerini ve aşılamalarını yaparak normal yaşadıkları bölgeye tekrar bırakmak zorundadırlar.

Sokak Hayvanlarının Hakları

Sokak hayvanlarının normal biyolojik ömürleri boyunca su , gıda , barınma alanı ve yaşam güvenliklerinin bulunması gelişmiş toplumların sorumluluğundadır. Tüm gelişmiş ülkeler sokak hayvanlarını kendilerine emanet olarak görür ve çevrelerinde bulunmalarından memnuniyet duyarlar, Dünyamız tüm canlılara yetecek kaynaklar ile yaratılmıştır ve birbirine zarar vermeden yaşayabilen canlıların birlikte yaşaması ile güzel bir gezegendir.

Sokak Hayvanlarının birer can taşıdığı , duyguları olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır, ayrıca hangi dine mensup olunursa olunsun kalp kırmak bile tüm dinlerde yapılmaması gereken bir davranışken, bir canlının zarar görebileceği bir davranış herkesin kaçınması ve engellemesi gereken davranışlardır.

Yani toplum toplumu oluşturan bireylerin sokak hayvanlarına karşı kötü davranışlarını da engellemek için canlıların sağlıklı mutlu ve özgür olarak yaşadıkları şehirler bilincine ulaşmalıdır.

Ülkemizde malesef bu bilinç yeterli seviyede değildir, bırakın hayvan hakları konusunda bilinci neredeyse her ay güzel yurtdumuzun güzel bir köşesinden haycanlara yönetik cinayet, yaralama , vahşet ve hatta tecavüz haberleri gelmektedir.

Bu konu yalnızca kültür ve eğitim ile düzeltilebilecek bir konu değildir, Eğitim tabiki şarttır ama bu utanç verici fiiler katı ceza sisteminin uygulanması ile çözümlenebilir. Bu gibi konulardaki yasal düzenlemeler son derece yetersiz olup bu tip fiili gerçekleştiren kişilerin çok daha büyük maddi cezalar ve hapis cezaları ile ehlileştirilmesi şarttır.

Köpekler ile ilgili temel şikayet konuları

Köpeklerin zararsız biçimde sokaklarda bulunuyor olmasından , yaşamlarını sürdürüyor olmasından , doğaları gereği üremeye devam etmesinden , aç kaldıklarında yemek aramalarından , belirli zamanlarda havlayarak iletişim kurmalarından kimsenin şikayet etme hakkı yoktur.

Köpekler ile ilgili makul şikayetler için örnekler şunlardır ; çocuklara , yetişkinlere yada diğer sokak hayvanlarına karşı saldırganlık yapmaları. Korkutucu tavırlar ile insanları olumsuz psikolojiye sokmaları. Sebepsiz yere uygunsuz saatlerde rahatsız edici boyutta havlamaları, doğumlarından sonra aşılanmadan bulaşıcı hastalık taşıyabilir durumda yaşamlarını sürdürmeleri gibi çevre yada toplum hayatını ve sağlığını etkileyebilir önemli konularda şikayetlerin yapılması makuldür.

Sokakta köpek var , köpekler yemek arıyor çöpleri karıştırıyor gibi şikayetler makul değildir.

Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi Nasıl Yazılır ?

Belediyeler Resmi Kamu kurumları oldukları için yalnızda Türkçe yazılmış olan dilekçeleri kabul etmektedir, Yabancı dilde yazılacak dilekçeler olursa bunların Türkçe tercümesinin sunulması yerinde olur.

Belediyeye Köpeklerin verdiği rahatsızlıklar ile ilgili belediye şikayet dilekçesi yazılırken Türk dili ve dilbilgisi kurallarına ve genel dilekçe yazma kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dilekçe yazımında anlaşılır ve net ifadeler kullanılarak konuyu hiç bilmeyen bir kişinin anlayabileceği açıklamalar ile durum izah edilmeli ve talep yada şikayet net ifadeler ile sunulmalıdır.

Genel olarak dilekçenin en üstünde Hitap makamı yer alır buraya Belediyenin Ünvanı ve Veteriner İşleri Müdürlüğü makamı yazılması yerinde olur. Tüm belediyeler bünyesinde sokak hayvanları için veterinerlik hizmeti birimleri vardır.

Bir sonraki bilgi ise dilekçe konusudur. Dilekçe Konusu dilekçenin ne maksatla yazıldığını bir cümle ile ifade etmelidir. Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi için “Sokak köpekleri ile ilgili şikayetlerimin sunulmasından ibarettir” gibi bir ifade gayet yeterli olur.

Dilekçe yazımı konusunda bilginizi tazelemek adına dilekçe nasıl yazılır başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

İl ve İlçe Belediyesi Görev Alanları

Büyüşehir belediyeleri ve ilçe belediyelerinin görev alanlarının kesiştiği bölgeler olabildiği için İstanbul Ankara İzmir yada diğer büyükşehirlerde yani büyükşehir belediyesi olan şehirlerde yaşıyorsanız öncelikle İlçe Belediyesi Veteriner Hizmetleri birimine dilekçe ile müracat ederek başvurunuzu yapınız.

İlçe Belediyesi sorumlu olmadığını büyükşehire müracatınız gerektiğini söyler ve size yazılı yanıt vermişse, yazılı yanıtı da dilekçe ekine ekleyerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğüne dilekçe ile müracat ediniz.

Belediye Sokak Köpeği Şikayet Dilekçesi
Belediye Sokak Köpeği Şikayet Dilekçesi

Belediye Sokak Köpeği Şikayeti Dilekçesi

Aşağıda genel amaçlı bir dilekçe örneği bilginize sunulmuştur, Genel olarak sokak köpeklerinin saldırganlıkları ile ilgili rahatsızlıkların sunulduğu bu dilekçeyi örnek alarak kendi şikayet dilekçenizi düzenleyebilirsiniz.

Yazımızın sonunda word ve pdf dosya türlerinde Belediye Köpek Şikayeti Dilekçe Örneği bilgilerinize sunulmuştur.
		
		........................ Belediye Başkanlığı
		Veteriner Hizmetleri Müdürlüğüne


	Dilekçe Konusu : Sokak köpeklerinin saldırganlıkları ile ilgili şikayetimin sunulmasından ibarettir.	Belediyeniz hizmet bölgesinde yer almakta olan ................................. Caddesi  .............................. Sokak .......... Numaralı .................................... Apartmanında ikamet etmekteyim.

	Oturduğum adrese komşu olan ........................ , ........................... , .......................... isimli sokaklarda ve bulunduğumuz mahalle genelinde 3 4 tane , koyu renk ve orta büyük boylarda sokak köpeği bulunmaktadır. Köpekler genel olarak saldırgan tavırlar göstermektedir ve yayalara rahatsızlık vermektedir. Son bir yıl içerisinde birçok defa insanlara saldırarak iki kişinin hafif yaralanmasına sebep olmuşlardır. Aşılarının olup olmadı da bilinmemektedir.

	Konu mahalle muhtarına ve emniyete danışılmış olup Belediye hizmeti olduğu belirtilerek kurumunuza müracat etmemiz tavsiye edilmiştir.

	İş bu dilekçe ile kendim , komşularım ve mahalleden yürüyerek geçen toplum adına saldırgan davranışları olan köpeklerin kurumunuzca yakalanarak gerekli aşılarının tamamlanmasını , gözlemlenerek açlık susuzluk tedavi gibi temel ihtiyaçları düzenli giderildiğinde saldırgan tavırları sürüyorsa barınağa alınmaları için gereğini saygılarım ile arz ederim.


İsim Soyisim : 

Tc Kimlik No :

İkamet Adresi : 

Telefon : 

Eposta 


								Tarih : 

								İsim Soyisim :

								Tarih: 
 

Gönülden desteklediğimiz ve desteğinizi istediğimiz Hayvan Hakları Federasyonu Web Sitesi : https://www.haytap.org/

Scroll to Top