Almanya Vize Başvuru Dilekçesi

Almanya Devleti Batı Avrupanın en büyük devletlerinden biridir sanayi ve ekonomi olarak son derece gelişmiş olan Almanya Türkler tarafından da yerleşim için çok fazla tercih edilmektedir. Almanyaya yerleşen Türkler genellikle kalıcı veya geçici oturum almakta , büyük kısmı da Alman vatandaşlığı hakkı kazanmaktadır. Vatandaşlık hakkı bir Alman vatandaşı ile evlilik yolu ile veya kalıcı oturum ile belirli bir süre yaşandıktan sonra başvuru ile olabilmektedir. Almanya sosyal devlet ilkelerini en yaygın şekilde uygulayan ülkeler arasında yer almaktadır.

Almanya Federal bir devlettir ve eyalet yapısındadır, Federal Almaya Devleti üst otorite olarak bulunurken Eyaletlerin kendi yönetimleri de bulunmaktadır ve mevzuatlar eyaletlere göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Almanyaya seyahat edecek kişilerin Almaya vize rejimi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Almanya Schengen üyesi bir ülkedir ve Shengen anlaşması üyesi devletler birbirleri ile fiziki sınırları kaldırmış durumdadır, Yani bir Belçika vatandaşı diğer Almanya üzerinden geçerek Hollandaya gidebilir ve hiçbir sınır uygulamasına tabi tutulmaz, birbirleri ile fiziki sınırları kaldırmış olan Avrupa Devletleri karşılıklı anlaşmalar ile seyahat , ticaret , ziyaret , çalışma hayatını düzenlemiş durumdadır.

Federal Almanya Cumhuriyeti Schengen üye ülkeleri dışında kalan İngiltere Amerika Birleşik Devletleri Kanada gibi ülkeler ile karşılıklı anlaşmalar ile ülkeye girişte vize uygulaması yapabilmektedir. Malesef Türkiye Schengen üye ülkesi veya AB üye ülkesi değildir ve Almanya ile aramızda vize muafiyeti anlaşması yoktur. Yalnızca Yeşil Hususi Pasaport , Gri Hizmet Pasaport ve Siyah Diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları türlere göre çok giriş ve 180 günlük dönemde 90 gün ziyaret edebilme hakkına sahiptirler. Normal Bordo Umuma mahsus pasaport sahipleri Almanya ziyareti yapabilmeleri için vize almak durumundadır.

Almanya nın vize rejiminde birçok vize türü bulunmaktadır turistik , ticari , eğitim en yaygın olarak başvurulan vize türleri olarak karşımıza gelmektedir. Bu yazımızda Ticari ve Turistik vize başvuru işlemi hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı ve Almanya Vize Başvuru Dilekçesi Örneği ni sizin ile paylaşacağız.

Almanya Vize Başvurusu yapılırken öncelikle seyahat tarihinin ve seyahat süresinin belirlenmesi gerekmektedir. Seyahatin Türüne göre uygun vize başvurusunun yapılması gerekemektedir. Almanya konsolosluklarındaki yoğunluğun ve evrak teslim sürecinin de randevu ile yapılması sebebi ile en az 4 – 6 hafta önce vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Turistik Seyahatlerde seyahat edilecek şehir veya şehirlerin belirli olması , çok ülkeye gidilecek bir seyahat ise sıralamasının belirli olması voucher veya tatil planının hazır olması , konaklanacak tesislerin belirli olması ve hangi tarihte gidilip dönüleceğinin belli olması beklenmektedir.

Almanya Vize Başvurusu için gerekli evrak listesi ;

Bitiş süresi vize başvuru süresinden ve seyahat bitiminden sonra en az 6 ay geçerli bir çipli pasaport gerekmektedir. Pasaport üzerinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır, daha önceden Schengen Vizesi alınmış ise vize sayfasının ve giriş çıkış sayfalarının fotokopisi çekilerek hazır edilmelidir. Eski pasaportlarınızda Avrupa Vizesi veya giriş çıkışı bulunuyorsa bu pasaportları da sağlamanız menfaatinizedir.

Almanya Vize Başvurusu evrak kabul işlemleri İDATA tarafından yapılmaktadır, Online Vize Başvuru formu doldurularak İDATA Ziyareti için randevu alınmalıdır, randevu zamanına tüm belgeler hazırlanarak dosya ile telsim edilmelidir. İDATA Almayna Vize Başvuru Sayfası https://idata.com.tr/de/tr/p/online-basvuru-formu-de

35×45 mm beyaz zeminli güncel ve pasaport üzerindeki veya başka vizelerde kullanılanlardan farklı bir Biyometrik Fotoğraf gerekemektedir. Fotoğrafın başka vizelerde ve pasaportun kendisindeki fotoğraftan farklı bir fotoğraf olması zorunludur.

Vize başvuru süresini kapsayacak şekilde düzenlenmiş en az 30000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası belgesi. Sigorta Şirketi veya Acente tarafından kaşe imzalı ve ödemesinin yapıldığına dair dekont veya slip ile beraber teslim edilmelidir.

Vize Ücreti ve Koordinasyon Ücreti Ödemesi yapılması gerekmektedir, Bu koordinasyon ücreti İDATA şirketinin başvuru işleme hizmeti karşılığında tahsil ettiği yasal bir ücrettir. 2021 yılı başı itibarı ile Almanya Vize Başvuru Ücreti 80 euro ve İDATA koordinasyon ücreti 279 TL olarak ücretlendirilmektedir. Vize Ücreti Euro olarak İDATA Randevunuz esnasında nakit olarak tahsil edilmektedir ,İDATA Koordinasyon ücreti nakit veya Kredi Kartı ile ödenebilmektedir.

Seyahat Rezervasyonları belgeleri veya Tur Planı Voucher belgesi sunulması , Turistik geziler için tüm ziyaret noktalarındaki konaklama yerlerine ait tarihlerin , tesis isimlerinin ve şehirlerin detaylı olarak bulunması tercih edilmektedir. Tek bir noktaya ziyaret yapılıyorsa konaklanacak otel rezarvasyonunun sunulması istenmektedir.

Gidiş Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonları belgesi veya biletlerin fotokopilerinin sunulması gerekemektedir.

Şahsınıza ait en az bir banka hesabının 3 aylık dökümünün sunulması gerekmektedir, başvuru gününe en yakın tarihe kadar bulunması , banka hesabında seyahat tüm masraflarını karşılayabilecekten fazla nakit para bulunması ve bu hesapta 3 ay içerisinde aktif giriş çıkış ödeme vb bankacılık işlemlerinin bulunması tercih edilmektedir.

Çalışanlar için son 3 aylık bordro , işe giriş bildirgesi , SGK Hizmet dökümü , şirket imza sirküleri ve vergi levhası , şirketten çalışanın seyahatine ait bilgilendirme yazısı.

İşverenler için imza sirküleri , kuruluş gazetesi ve vergi levhası güncel olarka sunulmalıdır. Yine şirket antetli kağıdına seyahat ile ilgili bilgi yazısı yazılmalıdır.

Ek Gelir ve Maddi Dayanak belgeleri sunulması anlamlı olmaktadır, motorlu araç ruhsatları , konut işyeri tapu fotokopileri gibi belgelerin sunulması gelir ve Türkiyede kalıcılığın ispatı için anlamlı belgelerdir.

Ticari seyahatlerde ilk ziyaret edilecek şirketten davet yazısı sunulması anlamlıdır. Fuar ziyaretlerinde katılımcı ise fuar katılım sözleşmesi , ziyaret ise davetiye ve davet yazıları asılları sunulmalıdır. Kişisel olarak yakınızın ziyaretine gidiyorsanız yakınınızın davet mektubunun aslının sunulması anlamlıdır.

Tüm bu evraklar IDAVA Almanya Vize Başvuru formu doldurulduktan sonra hazır edilmeli ve vize randevusu esnasında yanınızda olmalıdır, Tüm belgeler IDATA yetkilileri tarafından incelenecektir ve eksiklik olmaması halinde başvuru evraklarınız kabul edilerek işleme alınacaktır. Sonraki dönemde Almanya konsolosluğuna ulaştırılarak incelenecek ve uygun bulunursa seyahatinize uygun vize tarafınıza sağlanacaktır.

Genel olarak yeni pasaportlarda ve ilk ziyaretlerde sehayat süresi civarında bir vize uygulanmaktadır, sonraki başvurularda 3 ay 6 ay ve 1 yıl gibi süreli vizeler sağlanabilmektedir.

Tüm Pasaport , Seyahat randevuları , Uçak bileti ve diğer gerekli belgeler ve biyometrik fotoğrafı hazırladıktan sonra Almanya Vize Başvuru Dilekçesi yazmanız ve başvuru evraklarınız ile beraber başvurunuz esnasında teslim etmeniz gerekmektedir.

Almanya Vize Başvuru Dilekçesi Örneği

Örnek dilekçe İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılmıştır, Ankara Büyükelçiliği bölgesinden başvuru yapılıyor ise hitap makamı Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak değiştirilmelidir. Seyahat tarihleri ve seyahat amacı düzgün ve kısa bir ifade ile yazılmalıdır. Zaten seyahat evraklarınız incelenerek seyahat amacınız anlaşılmaktadır. İş ile ilgili ziyaretlerde davet yazısı ve şirket yazısını eklemeyi ve gerekli tüm belgeleri eksiksiz olarak başvurunuzda sunmayı unutmayınız.

Yazımızın sonunda Almanya Vize Başvurusu ile ilgili bilgi alabileceğiniz ve başvuru yapabileceğiniz web sayfaları sizinle paylaşılmıştır.	

		Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna

	

	Ülkenizi ................. ile ................. tarihleri arasında ............................................. amacı ile ziyaret etmeyi planlamakdayım. Ziyaretim ile ilgili seyahat rezervasyonlarım , uçak biletlerim ve gerekli tüm belgeler tarafınıza sunulmuştur. Ziyaretimi belirttiğim süre içerisinde tamamlayarak ülkenizden ve Schengen bölgesinden ayrılarak ülkeme döneceğimi beyan etmekteyim.

	Ziyaretim için uygun türde vize sağlanması için gereğini saygılarım ile arz ederim.

							Tarih :
					
							İsim Soyisim : 

							İmza : 

Almanya Vize Başvuru işlemlerinin yapıldığı IDATA şirketi web sitesi https://idata.com.tr/

Almanya Federal Cumhuriyeti Resmi Temsilcilikleri Web Sitesi Vize ve Konsolosluk hizmetleri bilgilendirme sayfası https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service

Günümüz pandemi koşulları gereği birçok vize türüne başvuruda kısıtlama ve seyahatlerde karantina önlemleri gerekli olabilmektedir. Seyahatiniz öncesinde gerekli inceleme ve araştırmaları yaparak seyahatinizi planlamanız gerekmektedir.

Scroll to Top