AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Abonelik Dilekçesi

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Abonelik Dilekçesi Adapazarı ili sınırları içerisinde doğalgaz kullanımı yapacak olan tüm kişi ve kurumların başvuru yaparken kullanacakları bir dilekçedir.

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Merkezlerinde hazır dilekçe olarak bulunabildiği gibi müracatınız esnasında kolaylık açısından abonelik başvuru dilekçesini kendiniz de düzenleyebilirsiniz.

AGDAŞ web sitesi üzerinde online işlemler ile abonelik başvurusu da yapılabilmektedir , Ayrıca Edevlet üzerinden de abonelik , fesih , fatura sorgulama gibi hizmetler de alınabilmektedir. Bu sayfalara erişim linkleri yazımızın devamında bilginize sunulmuştur.

Ayrıca bina bağlantı başvurusu , yeni abonelik ve sayaç takılması ve kapalı doğalgaza abonelik yapılarak gaz açılması işlemleri için başvuru yaparken kullanabileceğiniz AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Abonelik Dilekçesi Örnekleri yazımızın alt kısmında sizler ile paylaşılmıştır ve word / pdf dosya türleri olarak indirilebilir durumdadır.

Doğalgaz Aboneliği ile ilgili temel konular

Doğalgaz Aboneliği birkaç farklı anlam taşımaktadır, Bu kafalarda karışıklık yaratabilmektedir. Abonelik ile ilgili doğru bilgiler ile karışıklık yaşanmamasını sağlamaya çalışacağız.

Doğalgazın kullanıldığı tüm il ve ilçelerde Kamu kurumu ve belediye iştiraki olan doğalgaz dağıtımı şirketi cadde ve sokaklara doğalgaz tesisatını varolan binalara veya yeni yapılabilecek noktalara doğalgaz verebilir biçimde planlar ve inşa eder. Bu belediyenin doğalgazı tüketim noktalarına ulaştırmak için altyapı oluşturması anlamına gelmektedir ve burada herhangi bir abonelik kavramı sözkonusu değildir. Belediye kan damarlarına benzer bir yapıda şehrin yani insanların tüketim yapacağı noktalara doğalgaz hatlarını ulaştırır ve binalara doğalgaz verilebilir hale gelir. Bu noktaya kadar bir abonelik sözkonusu değildir.

Dağıtım şirketi tarafından sokak içerisine sunulan doğalgaz hattına kullanım yapılmak üzere binanın bağlanmasına Bağlantı denmektedir. Yani binaya doğalgaz bağlanması doğalgaz bağlantısı ile mümkün olmaktadır ve Doğalgaz Bağlantı sözleşmesi ile doğalgaz bağlantısı yapılabilmektedir.

Doğalgaz bağlantısı yapılabilmesi için bina içerisindeki bina içi tesisatın yetkili bir mühendislik şirketi tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Yani bina içerisindeki tesisat binanın ortak sorumluluğundadır ve doğalgaz dağıtım şirketi tarafından binaya gaz verilebilmesi için bina içi tesisatın tamamlanmış olması gerekmektedir. Bina içi tesisat yetkili bir mühendislik şirketi tarafından hazırlandıktan ve inşa edildikten sonra belediyeye müracat edilerek bağlantı sözleşmesi yapılmaktadir. Bağlantı sözleşmesi yapıldıktan sonra güvence bedeli ve bağlantı bedeli yatırılmasının ardından randevu alınarak doğalgaz bağlantısı sağlanmaktadır. Bu sayede bina girişine ve daire girişlerine kadar doğalgaz ulaşmış olacaktır.

Sonraki Adım abonelik sözleşmesi adımıdır, Bina içine doğalgaz yeni ulaşmış olan ev yada işyerlerinde henüz bir abonelik yoktur çünki konut içerisinde doğalgaz kullanımı yoktur. Abonelik yapılarak ilgili bağımsız bölüm içerisinde doğalgaz kullanımı yapılabilmektedir. Doğalgaz kullanımı yapılabilmesi için öncelikle doğalgazı kullanarak ısınma yapılacak cihazlar belirlenerek buna göre bir proje çizilerek ilgili ekipmanların ve daire içi tesisatın tamamlanması gerekmektedir. Daire içi tesisat tamamlandıktan sonra Doğalgaz Dağıtım şirketi abonelik harçları , sayaç bedeli ve güvence bedeli yatırıldıktan sonra doğalgaz açılış işlemi için randevu alınarak Gaz Dağıtım şirketi tarafından tesisat kontrolü yapılarak doğalgaz açılışı yapılabilmektedir.

Daha önceden doğalgaz açılışı yapılmış yani abonelik yapılmış olan noktalarda bu kontrol aşamasına gerek yoktur. Yeni bir abonelik sözleşmesi yapılarak kullanıma hemen başlanabilmektedir. Yine doğalgaz şirketi gelerek kontrollerini yaptıktan sonra gaz açılışını yaptıracaktır.

Buradaki farklılığı şöyle düşünebilirsiniz daireye ait bir doğalgaz saati varsa burada eski bir abonelik vardır çünki saat yalnızca abonelik yapıldığında takılmaktadır. Kullanılacak adrese ait bir doğalgaz saati varsa yalnızca abonelik işlemi yapılması , güvence bedeli yatırılması ve randevu alınarak gazın açılması gerekemektedir.

Doğalgaz saati yoksa yeni bir abonelik yapılması , sayaç bedeli ve güvence bedeli yatırılması , Gaz dağıtım şirketi tarafından tesisat ile ilgili kontrollerin yapılması ve uygunluk verilmesi halinde aboneliğin başlatılması sözkonusu olmaktadır. Bazı durumlarda tesisat veya tüketim yapacak cihaz ile ilgili problemler sebebi ile Gaz dağıtım şirketi onay vermemektedir , proje veya tesisat ile ilgili hatanın düzeltilmesi ile onay verilebilmektedir.

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Dilekçe Örneği
AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Dilekçe Örneği

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Adres , İletişim ve Elektronik Hizmetleri :

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Merkez Adresi : Şeker Mahhallesi Prof Dr Sabahattin Zaim Bulvarı Numara 8 Adapazarı/SAKARYA

Telefon : +90 264 888 2 888

Web Sitesi : https://www.agdas.com.tr/

Agdaş Online İşlemler Sayfası : https://online.agdas.com.tr/

Edevlet Üzerinden Sunulan AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş Hizmetleri , Doğalgaz aboneliği sorgulama , Abonelik Sözleşmesi Fesih Başvurusu (Abonelik Kapatma), Doğalgaz Abonelik Sözleşmesi Başvurusu (Yeni Abonelik) , Doğalgaz Fatura Sorgulama sayfalarıne erişim adresi : https://www.turkiye.gov.tr/agdas-adapazari-gaz-dagitim-as


Bağlantı Sözleşmesi Nedir ?

Bağlantı Sözleşmesi Bina içerisinde hazırlanmış olan bina içi tesisatın kontrol edilmesi ve binanın doğalgaz şebekesine bağlanması ile bina içerisindeki hanelerin doğalgaz abonesi olabilmesi için binadaki tesisatın şebekeye bağlanmasıdır.

Bina içi tesisatı yetkili bir mühendislik şirketi yapabilmektedir, projelendirilen tesisatın kontrol edilerek şebekeye bağlanması Dağıtım şirketi tarafından yapılmaktadır.

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Bağlantı Sözleşmesi Yani Bina içi tesisatın doğalgaz şebekesine bağlanması işlemi için başvuru online.agdas.com.tr üzerinden yapılabilmektedir.

Ayrıca bina içi tesisatı inşa eden mühendislik firması tarafından da yardımcı olunabilmektedir, Dilerseniz AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. merkez adresine müracat ederek de başvurunuzu yapabilmektesiniz.

Abonelik Sözleşmesi Nedir ?

Bina içi tesisatı tamamlanmış ve usulüne göre müracat yapılarak bağlantı sözleşmesi yapılmış , denetlenmiş ve bina içerisine gaz bağlantısı yapılmış binalarda doğalgaz kullanımına başlanması mümkündür.

Abonelik sözleşmesi yapılarak ilgili güvence bedeli yatırıldıktan sonra gaz açma randevusu alınarak ilgili konutta doğalgaz kullanımına başlanabilmektedir.

Daha önceden doğalgaz kullanımı yapılmışsa yani daireye ait bir doğalgaz saati bulunuyorsa bu nokta için yeni bir abonelik yapılarak güvence bedeli yatırıldıktan sonra gaz açma randevusu alınarak abonelik yapılabilmektedir.

Yeni aboneliklerde doğalgaz sayacı ve güvence bedeli gaz açılmasından önce tahsil edilmektedir, Daha önceden abonelik bulunan noktalar için sayaç bedeli alınmamakta yalnızca güvence bedeli alınmaktadır.

Güvence Bedeli Nedir ?

Güvence Bedeli bir anlamda depozito anlamına gelmektedir. Tüketim ölçüm sonrası faturalanan tüm aboneliklerde takribi bir faturalama döneminde olabilecek ortalama tüketim civarında bir tüketim bedeli güvence bedeli olarak tüm dağıtım şirketleri tarafından güvence bedeli olarak emanete alınmaktadır.

Tüm doğalgaz dağıtım şirketleri sayaç okumalı aboneliklerde ve kartlı sistem aboneliklerde güvence bedelleri alabilmektedir. Sayaç okumalı aboneliklerde güvence bedelleri doğalgaz kullanımı yapacak cihaz sayı ve türüne göre belirlenmektedir. Ön ödemeli kartlı aboneliklerde ise güvence bedeli belirli bir tutar veya metreküp gaz bedelinin depozito olarak sistemde tutulması mantığı ile çalışmaktadır.

Güvence bedelleri kullanılacak gaz tüketici cihaz türü ve sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Adreste kullanılacak kombi şofben yada ocak sayısı, merkezi kalorifer aboneliği olması gibi durumlara göre belirlenmiş bir güvence bedeli depozito olarak abonelik başvurusunda tahsil edilmektedir.

Abonelik sonlandırıldığında tüm faturalar muntazam ödenmiş ve son tüketim faturası da ödenmiş ise güvence bedeli aboneye iade edilmektedir.

Sayaç Bedeli Nedir ?

Sayaç Bedeli doğalgaz tüketimini okumak ve kaydetmek için kullanılan doğalgaz sayaçlarının değerinin bir bölümünün abone tarafından üstlenilmesi prensibi ile aboneden tahsil edilen sayaç bedelidir.

Yeni kullanıma başlanan aboneliklerde sayaç bedeli bir kez tahsil edilir ve aboneliğin onaylanması esnasında doğalgaz sayacı daire girişine takılır. Sayaç bina içi tesisattan gelen doğalgaz kaynağını giriş olarak alır ve çıkışı daire içi tesisattır. Bina içerisindeki tesisattan daire içerisine giren gaz miktarını okur ve kaydeder, tüketim bu saat üzerindeki tüketim değerine göre hesaplanmakta ve fatura edilmektedir. Kartlı doğalgaz sayaçları da kart ile ön ödeme olarak yüklenen bakiye kadar gazın tüketimine izin verir ve bakiye tüketindiğinde uyarılar vererek gaz girişini keser. Yeniden bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra kullanıma devam edilebilir.

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Abonelik Dilekçesi Nasıl Yazılır ?

Belediye İştiraki olan doğalgaz dağıtımı şirketleri genel mevzuata göre kendi başlarına bir kurumdur bu sebeple dilekçenin hitap makamı ” AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Müdürlüğüne” olarak yazılmalıdır.

Dilekçe Konusu olarak dilekçenin ne maksat ile yazıldığı belirtilmelidir. Abonelik kavramının 3 farklı anlamı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bağlantı Başvurusu , Yeni Abonelik ve Gaz Açma olarak bunu üç ayrı başlık olarak karıştırmamanızı sağlayabiliriz.

Bağlantı Başvurusu binaya doğalgaz bağlantısı yeni yapıldığında , Yeni abonelik binada doğalgaz var fakat daireye yeni bağlanıyorken ve Gaz açma ise dairede doğalgaz var olduğunda yeni bir kişi üzerine doğalgaz alımı yapıldığında kullanılacak ifadedir.

Dilekçe Konusu olarak “Binamıza Doğalgaz Bağlantısı Başvurumuzun Sunulmasından ibarettir” , “Dairemize Doğalgaz Bağlantısı (Yeni Abonelik İşlemi ) Başvurumun sunulmasından ibarettir” veya “Doğalgaz aboneliği başvurumun sunulmasından ibarettir” gibi başvuru sebebini ifade eder bir cümle yazılması gerekemektedir.

Dilekçe metninde ise konut adresi ve yapılması istenen işlemin kısaca ifade edilmesi ve abone kişisel bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Aşağıda 3 ayrı sayfadan oluşan dilekçeler paylaşacağız , dilekçenin ilk satırında ne maksat ile yazıldığı ifade edilecektir.

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Abonelik Dilekçesi

Aşağıda 3 ayrı dilekçe bulunmaktadır;

  • 1. Dilekçe bina içi tesisatları yapılmış bir binaya doğalgaz bağlantısı yapılması için örnek dilekçedir.
  • 2. Dilekçe doğalgaz bağlantısı ve bina içi tesisatı tamamlanmış doğalgaz bağlantısı yapılmış bir bina içerisinde ilk kez doğalgaz kullanımı yapılacak bir daire için yeni abonelik başvurusu için örnek dilekçedir.
  • 3. Dilekçe daha önceden doğalgaz kullanılan bir daireye yeni taşınmış olan bir kişinin doğalgaz abonesi olarak doğalgazını açtırmak için sunması gereken bir dilekçedir.

Dilekçeler üzerinedeki kırmızı bilgilendirme yazılarını silerek yalnızca başvuru maksadınıza göre bir dilekçe düzenleyerek kuruma başvurunuzu yapınız.

Bina içi veya daire içi tesisat yeni yapılıyorsa yetkili bir doğalgaz şirketi tarafından yapılması zorunludur. Yetki belgesi bulunmayan kişilerce yapılan ve projesi bulunmayan hiçbir tesisata doğalgaz bağlantısı yapılmaz ve abonelik açılmaz.

Doğalgaz tesisatı veya doğalgaz tüketimi yapan cihazlar ile alakalı tüm teknik değişikliklerde yetkili bir şirket tarafından başvuru yapılması ve gerekiyorsa yeniden proje çizilerek doğalgaz dağıtım şirketi tarafından kontrolleri yapılarak tekrar gaz açılması gereklidir.

Doğalgaz tüketimi yapan tüm cihazların hayati risk yarattığını düşünerek her yıl baca ve cihaz kontrollerinizi yetkili servislerin yapmasını sağlayınız.

1. DİLEKÇE BİNAYA YENİ DOĞALGAZ BAĞLANTISI İÇİN DÜZENLENECEK DİLEKÇEDİR.
KIRMIZI YAZILARI SİLİNİZ, TEK BİR DİLEKÇE MÜRACAT EDİNİZ. HER DİLEKÇE AYRI BİR BAŞVURU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

	


		AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Müdürlüğüne 

	Dilekçe Konusu : Bina Yeni Bağlantı Başvurumuzun Sunulmasından İbarettir.

	Aşağıda bilgilerini sunmuş olduğumuz binamıza, yine bilgilerini sunmuş olduğumuz yetkili mühendislik şirketi tarafından bina içi doğalgaz tesisatı inşası yapılmıştır. İlgili Proje ve gerekli belgeler iş bu dilekçe ekinde tarafınıza sunulacaktır.

	Bina içerisindeki tesisat tamamlanmış ve imalatını yapan şirket tarafından gerekli kontrolleri yapılarak doğalgaz bağlantı başvurusu yapmamız iletilmiştir.

	Binamıza doğalgaz bağlantısı yapılması için gereğini saygılarımız ile arz ederim.Bina Adres Bilgileri : 

İl : 
İlçe : 
Mahalle : 
Cadde : 
Sokak : 
Dış Kapı No : 
Bina Adı : 
Ada : 
Pafta : 
Parsel : 

Tesisatı Projelendiren ve İmal Eden Şirket Bilgileri :

Yetki Belge No :
Ünvanı : 
Adresi  :
Telefonu : 
Vergi Dairesi  :
Vergi No : 

								Tarih : 

								İsim Soyisim :

								İmza : 


2. DİLEKÇE BİNADA DOĞALGAZ KAPI GİRİŞLERİNE KADAR GELMİŞ, FAKAT ABONELİK YAPILMAMIŞ VE DOĞALGAZ SAATİ TAKILMAMIŞ NOKTALAR İÇİN YENİ ABONELİK DİLEKÇESİ  OLARAK DÜZENLENMİŞTİR.
KIRMIZI YAZILARI SİLİNİZ, TEK BİR DİLEKÇE MÜRACAT EDİNİZ. HER DİLEKÇE AYRI BİR BAŞVURU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.
		AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Müdürlüğüne 

	Dilekçe Konusu : Bina Bağlantısı ve Bina İçi Tesisatı Tamamlanan Binamız içinde ilk defa kullanıcı olarak  yeni abonelik başvurumuzun sunulmasından ibarettir.

	Aşağıda bilgilerini sunmuş olduğumuz binamıza, yine bilgilerini sunmuş olduğumuz yetkili mühendislik şirketi tarafından bina içi doğalgaz tesisatı inşası yapılmıştır. Kurumunuza Bağlantı Başvurusu yapılmış olup gerekli incelemeler yapılarak binamıza doğalgaz bağlantısı yapılmıştır. Daire kapılarına kadar doğalgaz hatları mevcuttur.

	Dairemde doğalgaz kullanabilmem için yetkili bir mühendislik şirketi tarafından projelendirilerek daire içi tesisatım hazırlanmış ve doğalgaza bağlı cihazların kurulumu tamamlanmıştır. Abonelik için gerekli tüm işlemler tamamlanmış olup ilgili şirket tarafından Yeni Abonelik Başvurusu yapmam gerektiği iletilmiştir.

	Bu sebeple kurumunuza Yeni Abonelik müracatı yapmaktayım. 

	Doğalgazın ilk ilk kez kullanıma başlanacağını belirterek,  yeni aboneliğimin başlatılması için gereğini saygılarım ile arz ederim. 

Bina Adres Bilgileri : 
İl : 						İlçe : 
Mahalle : 
Cadde : 					Sokak : 
Dış Kapı No : 				Bina Adı : 
Kat : 						Daire No : 
Ada : 
Pafta : 
Parsel : 

Tesisatı Projelendiren ve İmal Eden Şirket Bilgileri :
Yetki Belge No :
Ünvanı : 
Adresi  :
Telefonu : 
Vergi Dairesi  :
Vergi No : 

								Tarih : 
								İsim Soyisim :
								İmza : 

3. DİLEKÇE DAHA ÖNCE DOĞALGAZ BAĞLANTISI YAPILMIŞ VE ABONELİK BULUNMUŞ , DOĞALGAZ SAATİ BULUNAN BİR NOKTAYA. FARKLI BİR KİŞİ ADINA ABONELİK AÇILMASI İÇİN YAPILACAK BAŞVURUYU İFADE ETMEKTEDİR.
KIRMIZI YAZILARI SİLİNİZ, TEK BİR DİLEKÇE MÜRACAT EDİNİZ. HER DİLEKÇE AYRI BİR BAŞVURU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

			

			AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Müdürlüğüne 

	Dilekçe Konusu : Abonelik Başvurumun sunulmasından ibarettir.


	...................... Mahallesi ..................... Caddesi .......................... Sokağı ........................... Apartmanı ................ Nolu daireye taşınmış durumdayım. 

	Daire içerisinde doğalgaz kullanımı daha önceden yapılmış olup, Abone Numarası : ................................... Tesisat Numarası : .................................. Sayaç Numarası : ..................................... biçimindedir.

	Daire girişinde saat mevcut olup kurumunuz tarafından gaz girişi kapatılarak mühürlenmiş durumdadır.

	Abonelik Başvurumun tamamlanarak doğalgazımın açılması için gereğini saygılarım ile arz ederim.

	
		

	
								Tarih : 
								İsim Soyisim :
								İmza : 
Scroll to Top