Kredi Kartı İptali Dilekçe Örneği

Kredi Kartı Nedir?

Kart sahibine belirli iş yerlerinden nakit ödemeksizin mal ve hizmet satın alma ve banka şubeleri ile otomatik para çekme cihazlarından kredi çekme imkânı veren ödeme ve kredi aracıdır.

Kredi Kartı Ne İçin Kullanılır?

Kredi kartı, bankaların müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca banka ATM’lerinden nakit avans çekmek için de kullanılabilen bir ödeme aracıdır.

Kredi Kartı Borcu İçin Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kullanıcılar, yaptıkları harcamalar neticesinde kredi kartı borcunu aylık olarak tek seferde ya da taksitli bir şekilde bankaya ödemek zorundadır. Ayrıca kredi kartı borcunun son ödeme tarihinde borcu ödemek için yeterli paraya sahip olunmaması takdirde kullanıcıların, borcun yönetmeliğe göre belirlenmiş olan asgari tutarını ödemesi yeterlidir.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarı Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı borcunun asgari tutarı yönetmeliklerde belirtilmektedir ve borcun asgari tutarı kart limitine göre değişmektedir. Örneğin 15 bin TL limite sahip bir kredi kartının asgari tutarı, 15 bin TL’nin %30’udur.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediği Takdirde Ne Olur?

Kredi kartı borcunun tamamı ya da asgari tutarı ödenmezse öncelikle var olan borca gecikme faizi uygulanmaya başlanır. Bir takvim yılı içerisinde, borcun asgari ödeme tutarı üç kez ödenmezse kart nakit kullanımına kapatılır. Üst üste üç kez borcun ödenmemesi durumunda ise kart tamamen kapatılır.

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

Günümüzde bankalar kullanıcıya rahatlıkla kredi kartı verseler de kredi kartı iptali için aynı durum söz konusu olamayabiliyor. Kredi kartınızı iptal etmek için yazımızın sonunda görebileceğiniz dilekçe örneğini kendinize göre düzenleyerek ilgili bankaya temin ediniz.

Kredi Kartının İptali Dilekçe Örneği:

        ............ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

	
    Bankanıza ait ............. no’lu kredi kartı kullanıcısıyım. Bundan böyle kredi kartı kullanmak istemediğimden bankanız aracılığıyla tarafıma verilmiş olan kredi kartımın iptalini istiyorum.
	
    Gereğinin yapılmasını arz ederim.

                                 Tarih
                               Ad SOYAD
                                 İmza
Scroll to Top